Diş Dolgusu Gusle Mani Olur mu?

Hocam hanefi mezhebindenim dişimde çürük vardı hem görünüş niyetiyle hemde çürüğün kapatılması niyetiyle dolgu yaptırdım dinen bir sakıncası varmıdır gusle bır engelı varmıdır...yalnızca çürük kısımlar dolduruldu onun dışında bir uygulama yapılmadı...ALLAH razı olsun şimdiden.

Çürük sebebiyle dolgu yaptırmanın bir sakıncası yoktur.diş dolgusunda zaruret olduğundan "zaruret mahzurlu şeyleri mübah kılar" kaidesince diş dolgusu hanefi mezhebnde gusle mani değildir.

Bazı kimselerin, kaplama veya dolgu dişi olanların gusüllerinin câiz olmadığını ve böylelerinin cünüplükten kurtulamayacaklarını söylediklerine şâhit oluyoruz.

Hanefî mezhebine göre, gusülde ağız ve burun, bedenin dış kısmı kabul edildiğinden yıkanması farzdır. Şâfiî mezhebine göre ise sünnettir.

Gusledecek kimsenin ağzındaki dişler kaplatılmış veya doldurtulmuşsa kaplanan ve doldurulan dişin, kaplama ve dolgunun dışının yıkanmasıyla gusül tamam olur. Ancak dişler sâbit değil de çıkarılabilecek şekilde ise, çıkarılması icap eder.

Bu husus; yara ve sargı üzerine meshin câiz olduğu gibidir. Yaranın üzerindeki sargıyı söküp, altını yıkamak mecburiyeti olmadığı gibi, diş için de hüküm aynıdır.

Kezâ abdestte yüzü yıkamak farz olduğu halde, sakalı sık olan kimsenin sâdece sakalının üzerini yıkamasının kâfi geldiği ve sakalının diplerini yıkamak mecburiyeti olmadığı gibi, kaplanmış dişi söküp veya söktürüp altını yıkamak icap etmez. Kaldı ki, dişte zarûret de vardır.
Hasan Arikan - Muhtasar Ilmihal

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..